Pestujeme čučoriedky

 

Čučoriedky patria medzi drobné ovocie, ktoré sú pre svoju výraznú chuť obľúbené. Sú vhodné na kompótovanie, , sušenie i mrazenie. Majú vysoký podiel minerálnych látok, antioxidantov, vitamínu A a C. Pozitívny vplyv majú  na krvný tlak, , cievy. Pestovanie nie  je nenáročné, ale majú špeciálne nároky na pôdu. Výberom vhodného stavovišťa a  pôdy prispejeme k dobrej a kvalitnej úrode.

Čučoriedky potrebujú kyslú pôdu  s hodnotou pH 3,5 – 4,5. Substrát s požadovanym pH sa dá zakúpiť.. Rastliny zasadené vo vhodnom substráte dosahujú vysoké úrody.

Ak raslinu vysádzame do voľnej pôdy, je potrebné jamu vystlať fóliou, aby nedošlo k neutralizácii a bolo zabezpečené kyslé prostredie. Na jednu rastlinu počítame približne s asi 50 lit. substrátu. Netreba zanedbať ani hnojenie hnojivami, ktoré sú určené špeciálne na čučoriedky. Čučoriedkam je potrebné zabezpečiť aj dostatok dusíka, ak ho nemajú trpia chlorózou (žltnutím listov). Používa sa napríklad síran amónny alebo dusičnan amónny. Pre mladé rastliny počítame cca 30 g/rok, pre dospelé jedince počítame 100 – 120 g síranu amónneho za rok. Rastlinám je potrebné zabezpečiť dostatok vlahy, hlavne v období kvitnutia a rastu kvetov.

Čučoriedky plytko korenia, preto ich neokopávame, burinu odstraňujeme rukou. Rastu burín zabránime mulčovaním. Čučoriedky kvitnú v druhej polovici mája. Niektoré odrody čučoriedok sú čiastočne samoopelivé, iné cudzoopelivé. Čučoriedky sú mrazuvzdorné, a preto sú vhodné do našich polôh. Neznášajú však veterné stanovište, holomráz a sucho. V našich podmienkach netrpia chorobami ani škodcami. V prvých rokoch na čučoriedkach odstraňujeme len slabé a poškodené výhony. Až neskôr odstránime staré výhony a ker zmladíme. Vhodný termín je skoro na jar a koniec zimy .V čase dozrievania je potrebné plody chrániť pred vtákmi, ktorým čučoriedky tiež chutia. Ak sa o čučoriedky správne staráme, odmenou bude bohatá úroda.